Savoir vivre - zaproszenie gości

Savoir vivre - zaproszenie gości

Sposób zaproszenia przesądza o naszym wyczuciu i znajomości obowiązujących zasad savoir vivre. Nie zawsze wystarczy telefoniczne poinformowanie o planowanej imprezie. W dobrym tonie jest wręczenie zaproszeń lub ich wysłanie tradycyjną pocztą.

Dobierz zaproszenie do okazji

Pierwszym krokiem powinno być dobranie zaproszenia do okazji. W przypadku ślubów, komunii lub chrzcin, zaproszenia powinny być klasyczne. Niektóre Pary Młode marzą o imprezie urządzonej we własnym klimacie, ale nie warto podchodzić zbyt swobodnie – niektórym gościom autorskie projekty mogą wydać się niezbyt poważne, co sprawi, że zapraszający zostaną posądzeni o zły gust.

Na urodziny, imieniny, osiemnastkę lub kinder bal możemy wybierać dowolne wzory. Dla dzieci idealnie sprawdzą się zaproszenia z motywami wpisującymi się w temat przewodni imprezy (w naszym katalogu przygotowaliśmy wiele oryginalnych projektów).

Estetycznie wypełnij kartkę

W zaproszeniu muszą znaleźć się potrzebne informacje. Należy tutaj zaznaczyć osobę zapraszającą oraz:

  • miejsce imprezy (dokładny adres)
  • datę i godzinę uroczystości

Coraz częściej w zaproszeniach umieszcza się również skrót RSVP, który oznacza prośbę o potwierdzenie obecności. Skrót ten zwykle pojawia się w zaproszeniach na śluby (rzadziej na komunie czy chrzty organizowane w lokalach). Pod skrótem zawsze powinny znaleźć się dane kontaktowe (nr telefonu, adres email).

Dane kontaktowe warto umieścić także w zaproszeniach dla dzieci, aby ich rodzice mogli ustalić szczegóły wizyty.

Kiedy wręczyć zaproszenie?

Wielu spośród nas poczuło się niezbyt komfortowo, gdy zaproszenie na jakąś imprezę zostało nam wręczone niemal w ostatniej chwili. Każde przyjęcie może zaburzać wcześniej ustalone plany. Dlatego zaproszenia należy wręczać odpowiednio wcześnie, aby dać gościom możliwość przygotowania się do imprezy.

Na wesele najlepiej zapraszać z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Ostateczny termin nie może być krótszy niż miesiąc. Na urodziny, imieniny, jubileusz czy inne przyjęcie rodzinne można wręczyć zaproszenia z dwutygodniowym lub trzytygodniowym wyprzedzeniem. Podobny termin warto uwzględnić także wtedy, gdy organizujemy bal dziecięcy – rodzice małych gości muszą mieć czas na wybór prezentu, zaplanowanie kwestii logistycznych (dowóz i odebranie dziecka z przyjęcia).

Kogo zaprosić?

W dobrym tonie jest odpowiednie rozplanowanie listy gości. Gdy urządzamy imprezę w domu, zawsze należy dokładnie sprawdzić ilość miejsca (przy stole należy zapewnić wszystkim gościom odpowiednią przestrzeń).

Lepiej nie zapraszać osób, które są ze sobą skłócone, ponieważ nie wpłynie to pozytywnie na nastrój imprezy (wyjątkiem są wesela, spotkania formalne i imprezy na wiele osób).

W przypadku imprez dziecięcych, lepiej nie zapraszać całej klasy czy grupy przedszkolnej, gdy nasza pociecha z połową dzieci w ogóle nie bawi się na co dzień.

Warto również pamiętać, aby małżeństwa zapraszać wspólnie, a ich dorosłe dzieci na oddzielnych zaproszeniach (najlepiej z osobą towarzyszącą).